Loading
ANASAYFA
Psikanalitik Bakışlar 15
Çevrimiçi Sempozyum
11-12 Aralık 2021
“Yalnızlık”
 • Danielle Knafo
  Danielle
  Knafo
   
   
 • Shmuel Erlich
  Shmuel
  Erlich
   
   
 • Ayfer_Tunc
  Ayfer
  Tunç
   
   
Ok

Yalnızlık

“Your inner soul, my friend, is surrounded with solitude and seclusion. Were it not for this solitude and this seclusion you would not be YOU and ı would not be I. If it were not for that solitude and seclusion, ı would, if ı heard your voice, think myself to be speaking; yet, if ı saw your face, ı would imagine that ı were looking into a mirror.”

Kahlil Gibran

 

D.W. Winnicott yalnız kalma kapasitesini, duygusal gelisimde olgunluğun en önemli işaretlerinden biri olarak tanımlamıştır. Bu kapasiteyi sağlayan temel şey bireyin ruhsallığında bir iyi nesnenin varlığıdır.

Yalnızlık, varoluşumuzun yadsınamaz bir parçası olarak hepimiz tarafından kendi öznelliğimizde deneyimlenirken, pandeminin gölgesinde geçen bu uzun zamanda onun çok değişik biçimlerini, nesnel ve evrensel boyutta deneyimledik. Ölçülemez bir acı içinde yalnızlığın yok ediciliğinden geçerek tek basına olmanın özgürlügü ile yaratmaya, üretmeye sırtımızı dayadık. Bu dönemdeki yalnızlık kimimiz için bütünleşme ve olgunlaşma yolunu açarken, kimimiz için ise hücre hapsi ya da boşluk ve anlamsızlığa dönüştü. Hayatımızın akışıyla beraber psikanalitik çalısmamız da bu yalnızlığın içinde yeniden şekillendi. Yalnızlık içinde, yalnızlığı dinlemeye alışkın biz psikanalistler sessizliğin ve yalnızlığın sesini başka türlü duyar olduk.

Oruç Aruoba’ nın dedigi gibi; “Yalnızlık idman gerektirir.” Hepimiz bu süreçte tek başımıza yaptğımız egzersizleri paylaşmak ve psikanalitik açıdan birlikte düşünmek için sizleri 11-12 Aralık 2021’de Psikanalitik Bakıslar 15 çevrimiçi sempozyumumuza bekliyoruz.

SEMPOZYUM PROGRAMI

HEMEN KAYIT OLUN

KAYIT FORMU

 • GENEL KATILIMCI
 • ÖĞRENCİ-ASİSTAN
 • DERNEK ÜYESİ
 • IPSO ÜYESİ
Yukarıdaki kayıt formunu eksiksiz şekilde doldurup "Gönder" tuşuna basarak ekranda çıkacak olan "Ön kaydınız alınmıştır." uyarısını bekleyiniz.

Ödemenin belirtilen banka hesap numarasına transferinden sonra kayıt işleminiz gerçekleşecektir.

Yukarıda aktarılan hesap numaralarına "isim, soy isim" açıklaması ile gerekli ödemeyi yapmanız durumunda kaydınız alınacak ve "Kaydınız yapılmıştır." mesajı e-posta yoluyla size iletilecektir.

KAYIT ÜCRETLERİ

  Genel Katılımcı Öğrenci – Asistan Dernek Üyesi IPSO Üyesi
(10 Kasım 2021 ve öncesi) 300 TL 200 TL 250 TL 230 TL
(11 Kasım 2021 sonrası) 350 TL 225 TL 270 TL 250 TL
 
 
Garanti Bankası Nişantaşı Şubesi
Hesap Adı : İSTANBUL PSİKANALİZ EĞİ.ARAŞ.VE GELİŞ.DER.İKT.İŞLETMESİ
Şube Kodu : 132
Hesap No : 6295204
IBAN :TR68 0006 2000 1320 0006 2952 04
 
Belirtilen kayıt ücretleri 11-12 Aralık 2021 tarihlerindeki 2 günlük bilimsel program için geçerlidir.
Kayıt ücretlerine KDV dahildir. Vergi oranlarında değişiklik olması durumunda fiyatlara yansıtılacaktır.
Yalnızlık, varoluşumuzun yadsınamaz bir parçası olarak hepimiz tarafından kendi öznelliğimizde deneyimlenirken, pandeminin gölgesinde geçen bu uzun zamanda onun çok değişik biçimlerini, nesnel ve evrensel boyutta deneyimledik.
“Ey kardeşim, senin ruhunun yaşantısı, ıssızlıkla çepeçevre sarılmıştır ve eğer bu ıssızlık ve tek başınalık olmasa, ne sen SEN, ne de ben BEN olabilirdik...” Halil Cibran